Badanie USG – jak wygląda badanie?
Ultrasonografia to nieinwazyjna, zupełnie bezbolesna metoda diagnostyki obrazowej, pozwalająca na uzyskanie obrazu przekroju badanego narządu wewnątrz ciała. USG Jest badaniem bardzo dokładnym – ma wysoką zdolność do wykrywania nawet niewielkich zmian w narządach – wynosi ona od 0,1 mm do milimetra, dzięki czemu pozwala na szybką diagnostykę i skuteczną terapię. Ponadto postęp technologiczny umożliwia dzisiaj wykonywanie badań USG poza gabinetem lekarskim -przenośnym aparatem USG, dzięki temu pacjent może mieć wykonane badanie nie ruszając się z domu.
Obecnie dysponuję najnowocześniejszym na rynku przewoźnym, mobilnym aparatem USG (Mindray M9). Wizyty domowe przeprowadzam w sposób wyjątkowo profesjonalny a aparat pozwala na diagnostykę na najwyższym poziomie, niczym nie odbiegającą do tej wykonywane w klinikach.
USG Stawów
Wskazaniem do badania jest ból stawów-istnieje możliwość podania leku dostawowo w celu zniwelowania bólu. Przenośny aparat precyzyjnie dociera nawet do najmniejszych i trudno dostępnych stawów.
USG jamy brzusznej
USG jamy brzusznej to podstawowe badanie pozwalające na ocenę wszystkich narządów miąższowych jamy brzusznej (jak wątroby, trzustki, śledziony, nerek). Ponadto możliwa jest ocena ogólnego stanu jelit, czy żołądka. Warto pamiętać, iż wraz z oceną miąższu wątroby dokładnie badam pęcherzyk żółciowy w poszukiwaniu licznych schorzeń tego narządu (tj. kamicy, polipowatości itd.).
Przy podejrzeniach obecności guzów takich narządów jak nerki, wątroba lub trzustka ultrasonografia jest pierwszym i najmniej szkodliwym badaniem, dlatego znajduje zastosowanie zarówno w monitorowaniu rozpoznanych już chorób, jak i jako badanie profilaktyczne, które warto wykonywać co jakiś czas także u osób zdrowych. Dodatkowo podczas badania jamy brzusznej oceniamy stan głównych naczyń tętniczych oraz liczne grupy węzłów chłonnych dostępnych w badaniu.
Przy prawidłowym przygotowaniu pacjenta (silnie wypełniony pęcherz moczowy z uporczywym odczuciem parcia na mocz) ultrasonografia staje się również doskonałą metodą w ocenie stanu dróg moczowych i pęcherza moczowego (ważne w diagnostyce nawracających infekcji ukł. moczowego oraz prostaty czy zmian torbielowatych w jajnikach).
Echokardiografia (echo serca)
Wskazaniem do badania echa serca są choroby, takie jak choroba niedokrwienna serca (choroba wieńcowa, zawał mięśnia sercowego), zapalenie mięśnia sercowego, bakteryjne zapalenie wsierdzia, choroba zakrzepowo-zatorowa i inne. Badanie echo serca pozwala ocenić budowę i działanie zastawek serca, dokonać pomiaru wielkości i pracy komór serca oraz zdiagnozować wady serca i nowotwory mięśnia sercowego. Badanie wykrywa także obecność płynu w worku osierdziowym.
Doppler tętnic szyjnych i kręgowych
Badanie tętnic szyjnych i kręgowych to najczęstsze badanie dopplerowskie (Ultrasonografia z wykorzystaniem zjawiska Dopplera). Jego celem jest ocena przepływu w naczyniach doprowadzających krew do mózgu, którego zaburzenia mogą powodować zawroty głowy, nudności i uczucie osłabienia lub być odpowiedzialne za tak poważne schorzenia jak udary krwotoczne i niedokrwienne mózgu. Ocena przepływu w tętnicach szyjnych metodą USG jest bardzo dokładna i daje precyzyjną odpowiedz na temat nasilenia zmian chorobowych.
Pojedyncza wizyta domowa mobilnym aparatem USG pozwala na pełną weryfikację stanu tętnic.
Doppler żył kończyn dolnych
Ultrasonografia jest prostą i wydajną techniką diagnostyczną pozwalającą na ocenę zmian zarówno w zakresie naczyń żylnych układu powierzchownego, jak i głębokiego, kończyn dolnych. Pozwala na rozpoznanie i monitorowanie groźnej jednostki chorobowej jaką jest zakrzepica żylna, mogąca kryć się za dziwnymi, nagle pojawiającymi się obrzękami nóg, np. po podróżach lotniczych. Dodatkowo w badaniu tym mogę ocenić wydolność zastawek żylnych (zaburzenia ich pracy mogą odpowiadać za pojawienie się żylaków i przebarwień skóry nóg).
USG Tarczycy
Tarczyca jako narząd położony powierzchownie na szyi jest doskonale dostępna w badaniu ultrasonograficznym. Wizyty domowe USG pozwalają na pełną diagnostykę tego narządu. Zaburzenia w produkcji hormonów tego narządu mogą mieć bardzo szeroki wachlarz objawów, jak np. ospałość, senność, czy tendencje do tycia lub migotania przedsionków. Od wielu lat USG jest badaniem pozwalającym (w raz z diagnostyką laboratoryjną) rozpoznawać tzw. rozlane choroby tarczycy (np. ch. Gravesa-Basedowa lub zapalenie Hashimoto). Jest to również podstawowa metoda diagnostyczna umożliwiająca rozpoznawanie i monitorowanie często występujących zmian guzowatych (guzków) w tarczycy.
Badania te nie wymagają specjalnego przygotowania pacjenta, ani nie są bolesne.
USG piersi
Jeśli ukończyłaś 30 lat, badanie ultrasonograficzne piersi powinnaś przeprowadzać regularnie. USG piersi jest jednym z elementów profilaktyki raka piersi. Jest to bezbolesne badanie, które pozwala wykryć guzki w piersiach na wczesnym etapie rozwoju.
Wskazaniem do wykonania USG piersi są: o ból piersi o zmiana w piersi wyczuwalna przez dotyk (guzek) o wyciek wydzieliny z brodawki sutkowej o badania kontrolne wcześniej rozpoznanych zmian łagodnych o występowanie raka sutka w wywiadzie rodzinnym o stosowanie hormonalnej terapii zastępczej.
usg w domu mieszkaniu pacjenta przenośne mobilne Gdańsk Sopot Gdynia Trójmiasto